Kérdése van?
Üzenet elküldve. Bezár

Szenzoros Feldolgozási Érzékenység (SPS)

3 Tanulók Megvásárolt
0
0 vélemény
  • Leírás
  • Modulok
  • Vélemények
SPS_01.png

A kurzus a szenzoros feldolgozási érzékenység (SPS) jelenségét és annak különböző aspektusait tárgyalja, kiemelve, hogyan hat ez a személyiségvonás a gyermek- és felnőttkorban. Az SPS az emberek kb. 15-20%-át érinti, akik fokozottan érzékenyek a környezeti ingerekre, mint például a zaj, a fény, vagy mások érzelmei. Ez a kurzus mélyebb megértést nyújt az SPS-ről, bemutatva annak biológiai, evolúciós, érzelmi és társadalmi vonatkozásait.

A kurzus főbb témakörei:

  1. Szenzoros feldolgozási érzékenység gyermekkorban – Az érzékenység tünetei, például a túlzott válasz a fizikai ingerekre (zaj, fény), és a mély érzelmi reakciók megjelenése már gyermekkorban elkezdődik. Az SPS-sel rendelkező gyermekek gyakran stresszes környezetben fejfájást, hasi fájdalmakat vagy alvási nehézségeket tapasztalnak.

  2. Az SPS hatásai felnőttkorban – Felnőttkorban az SPS az érzelmi és fizikai túlterheltséghez vezethet, különösen zajos vagy intenzív munkahelyi környezetben. Az SPS-sel rendelkező felnőttek gyakran hajlamosak a stresszre, szorongásra, illetve depresszióra, ha nem kapnak megfelelő támogatást. Pozitív oldalról nézve azonban, a kreativitás, empátia, és a finom részletekre való érzékenység szintén jellemző rájuk, ami előny lehet a segítő szakmákban vagy művészi tevékenységekben.

  3. Párkapcsolatok és szexualitás – Az SPS-sel rendelkező emberek gyakran mélyebb érzelmi intimitást keresnek a kapcsolatokban, ami fokozott empátiát eredményezhet. Ugyanakkor túlterhelődhetnek a szociális interakciók vagy érzelmileg intenzív helyzetek során. A szexualitásban is nagyobb érzelmi és fizikai érzékenység jellemzi őket.

  4. Összehasonlítás más rendellenességekkel – Az SPS néha összetéveszthető ADHD-val, autizmus spektrum zavarral (ASD) vagy szenzoros feldolgozási zavarral (SPD). A kurzus kitér a különbségekre, például arra, hogy míg az SPS nem jár impulzivitással vagy súlyos szociális kommunikációs problémákkal, a környezeti ingerekre adott mély érzelmi válaszok sokkal intenzívebbek lehetnek.

  5. Stresszkezelési technikák – Az SPS-es egyének számára különösen fontos a stressz megfelelő kezelése. A kurzus bemutat különböző módszereket, például légzőgyakorlatokat, meditációt, szenzoros szünetek beiktatását és a természet közelségének fontosságát.

Miért érdemes elvégezni a kurzust? A kurzus olyan átfogó ismereteket nyújt az SPS-ről, amelyeket mind a szakemberek, mind a laikusok alkalmazni tudnak a mindennapokban. Az SPS megértése segít az érintett egyéneknek jobban kezelni az érzékenységüket, csökkentve a stresszt és fokozva a kreativitást. Azok számára, akik pszichológiai, pedagógiai, vagy segítői területen dolgoznak, ez a kurzus különösen hasznos, hiszen az SPS-sel rendelkező kliensek, tanulók vagy gyermekek támogatása így személyre szabottabb lehet. Ezenkívül segít a családtagoknak és barátoknak is, hogy jobban megértsék az SPS-sel rendelkező szeretteik érzéseit és szükségleteit.

Kiknek ajánlom a kurzust? A kurzust elsősorban azoknak ajánlom, akik segítő szakmákban dolgoznak (pszichológusok, tanácsadók, life coachok), mivel számukra hasznos lehet megérteni, hogyan támogathatják hatékonyabban az SPS-sel rendelkező embereket. Ugyanakkor az SPS-sel rendelkező egyének és családtagjaik számára is hasznos lehet a kurzus, mivel gyakorlati stratégiákat kínál a mindennapi stressz kezelésére és az életminőség javítására.